linkedin
Globalnet
Dijital Dünyanın “Girişimci-Güçlü-Lider Kadınları” Buluştu

Dijital Dünyanın “Girişimci-Güçlü-Lider Kadınları” Buluştu

Dijital Dünyanın Öncü Kadınları Engellerin Kaldırılması İçin Bir Araya Geldi

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe:
“Kız Çocuklarımızı Eğitime Başladıklarında Teknolojiye Yönlendirmeliyiz”

Dijital Dünya Kadınları ‘2024 Etkinliği “Girişimci. Güçlü. Lider” ana temasıyla Türkiye Bilişim Derneği (TBD) ve GLOBALNET organizasyonu ile Ankara Tekmer UP‘da gerçekleşti. 2019 yılından bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftasında kadın girişimciliğini destekleyecek nitelikte zengin içeriğe sahip ve seçkin konuşmacıların yer aldığı “Dijital Dünya Kadınları’2024” etkinliğinde teknoloji, girişimcilik ve yatırım alanında öncü kadınlar bir araya geldi.

Etkinlik TBD Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Yazılım Meclis Başkanı ve GLOBALNET CEO’su Ertan Barut’un hoşgeldiniz konuşmasıyla başladı. 2019 Yılından bu yana TBD ve TBD Kadın Grubu ile Dünya Kadınlar Günü haftasına özel başlattıkları Dijital Dünya Kadınları etkinlik serisinin bu sene 5. sini düzenlediklerini belirten ERTAN BARUT, amaçlarının kadınları bu özel hafta da motive etmek, girişimcilik için cesaretlendirmek, bilgi paylaşmak, iletişim ve etkileşime girmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Kadın girişimciliğinin önündeki engellerin kaldırılması, kadınların iş dünyasındaki liderliğinin güçlendirilmesi ve girişimci ruhlarının desteklenmesi amaçlanan etkinliğin açılış konuşmalarını ise Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hande Öztürk yaptı.

“5G Teknolojisi İle Yeni Bir Dünya Kuruluyor”

“5G teknolojisi ile yeni bir dünya kuruluyor. Kız çocuklarımız eğitime başladıklarından itibaren teknolojiye yönlendirilmeleri lazım. Kadınlar hızlı geliyor ve erkeklerle dijitalde eşit kalmayacak daha ileride olacaklar” diyen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe; şu ifadeleri kullandı:
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1977 yılında Birleşmiş Milletlerin kabulü ile tüm dünyada kutlanmasına rağmen kadınların 1800’lü yıllarda başlattığı hak mücadelesine dayanıyor. 1800’lü yıllar kadın haklarının dünyada mücadele başlama tarihi olması ile birlikte tarihin ilk bilgisayar programcısı olan Augusta Ada King’in de doğum asrı… Evet değerli katılımcılar tarihin ilk bilişimcisi, bilgisayar programcısı bir kadın… Ne yazık ki biz 200 yüzyıl sonra kadınların bilişimde daha fazla nasıl yer alması gerektiğini ve iş hayatında görünmez engellerin kaldırılarak bilişimde kadın istihdamının arttırılmasını konuşuyoruz…
TBD 52 yıldır pozitif anlamda bilişimde kadın mücadelesinde öncü olduğunu, TBD bünyesinde cinsiyet ayrımcılığının yaşanmadığını, Türkiye’de bilişim ekosistemini güçlendirmek için kadın-erkek ayrımı gözetmeksizin liyakat bakılarak seçim usulü hareket ettiğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.
Günümüz dünyasında teknoloji her alanda hızla ilerlemekte ve bu ilerleme, iş dünyasında da büyük dönüşümlere yol açmaktadır. Ancak bu dönüşümde de kadınların yeterince temsil edilmediğini görüyoruz. 2019 yılından bu yana düzenlediğimiz ve her sene birbirinden değerli kadın girişimcileri ağırladığımız “Dijital Dünya Kadınları” etkinliğiyle bu dengesizliğin giderilmesine ve kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesine katkı vermeyi umuyoruz.

“Güçlü Türkiye Güçlü Kadın Hedefine Ulaşmak İstiyoruz”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Leman Yenigün de dünyanın yönünü çevirdiği dijital sahanın, Bakanlık olarak kendilerinin de ilgi alanında olduğunu söyledi. Bakan Yardımcısı Leman Yenigün şu ifadeleri kullandı:
“Dijitalleşen dünya kavramı ortamın yenilenmesi demektir. Dijital dünyada önceliğimiz dijital dünyanın zararlarından koruyarak yararlarından da faydalanmasını arttırmak olmalıdır. Dünyanın yönünü çevirdiği dijital saha bizim da ilgi alanımızda. Dijital dünyanın öznesi olmalıyız. Geleceğin yeni meslekleri ortaya çıkacak. Pek çok iş kaybolacak ve dijital kaynaklı istihdamlar oluşacak. Kadınlarımızın dijitalde etkinliklerini arttırmalıyız. Ülke olarak önceliğimizi kadınlara ve kız çocuklarımıza vermeliyiz. Yüzde 90 dijitalleşen dünyada kadınlarımızın dijitalleşmesi önem taşıyor. Türkiye Yüzyılı hep birlikte daha büyük hedeflere yöneleceğimiz yeni başlangıçlarla olmalı. Kadınlarımızın başta eğitim olmak üzere toplumsal alanın her alanında güçlü bir kimlik ile yer almasını amaçlıyoruz. Güçlü Türkiye güçlü kadın hedefine ulaşmak istiyoruz.”

“Kadınlar Dijital Çağa da Damgasını Vuracak”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hande Öztürk açılış konuşasında, yeni gelişmelere daha hızlı uyum sağlayan, analitik düşünüp, verilerle karar alan kadınların dijital çağa da damgasını vuracaklarını söyledi.
“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlamak ve özellikle girişimci kadın girişimciliğini desteklenmesini amaçlayan önemli bir etkinlikte birlikteyiz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu kadın girişimcilere destek, eğitim ve istihdam amaçlı hareket etmektedir. Mesleğinin cinsiyeti olmaz sloganı ile Sanayide Kadın Eli, İşimiz Temiz Projemiz, Teknolojide Kadın Eli projesi gibi birçok proje ile kadınlarımıza 81 ilde dokunmaya çalışıyoruz. Türkiye’de başarı hikayeleri var ve biz bu hikayelerin temeline kadınların yerleşmesini istiyoruz. Kadın potansiyeli değerlendirilmemiş bir cevher. Kadın enerjisi toplumda her yerde ve herkesin emrinde. Ortaya çıkarmak için başarılı bir iklim oluşturmamız gerekiyor. Kadın girişimcilerin ve sanayicilerin kalıplarından çıkmaları, AR-GE ve inovasyonda yer almaları çok önemli. Liderlikte öncü olan kadınlarla burada bir araya gelmekten çok memnunum. Geleceği şekillendiren projelerde yer alarak, birbirimize ilham veren daha güçlü ve kapsayıcı olacağız. Kadın liderler iş yerinde çeşitliliği arttırır, karar alma sürecinde daha kapsayıcı olurlar, ekipler arasında daha güçlü bağlar kurar, işbirliğine bağlı kültürü geliştirir. Kadınlar iş dünyasına damgasını vuracaktır. Kadın varsa yarın vardır” ifadesini kullandı.

Etkinlik 3 ayrı panel ile devam etti.

KAMU KAYNAKLARI ve DESTEKLERİ paneline katılan kamu kurum temsilcileri CUMHURBAŞKANLIĞI Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı, SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANLIĞI, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Teknoloji Girişimciliği Dairesi, ANKARA KALKINMA AJANSI ve KOSGEB, Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Daire Başkanlığı yetkilileri tarafından Kamu Kurumlarının Teknoloji ve Girişimcilik Ekosistemi, Ulusal Teknoloji Girişimcilik Stratejisi, Programları ve Destekleri, Kadın Girişimciliği Alanında Sıkça Sorulan Sorular, Kadın Girişimci ve Yatırımcı Yetiştirme Programları ve Destekleri üzerine bilgi aktarımında bulundular.

KADIN GİRİŞİMCİ ve TEKNOLOJİ paneline katılan Akademisyenler ve Girişimci kadınlar, dijital platformlar ve Kadın İstihdamı, Yapay Zeka, Teknoloji Girişimciliği, Sürdürülebilirlik, Dijital Beceriler gibi çeşitli başlıklar altında bilgi ve hikaye paylaşımında bulundular.

YATIRIM DÜNYASI paneline katılan Akademisyenler ve Yatırımcı şirket yöneticisi konuşmacılar Türkiye’de ve dünyada yatırım ekosistemi, yatırım dünyasındaki son gelişmeler ve trendler, girişimlerin yatırım alması önündeki engeller, yatırımcıların aradığı özellikler üzerine bilgi aktarımında bulundular.

Etkinliğin Speed Networking bölümünde ise Yatırımcılar, Girişimciler, Serbest Profesyoneller, Dijital Platformlar, Kamu Temsilcileri ile bir araya gelerek projelerini, girişimlerini ve dijital becerilerini paylaştılar, destekler ve koşullar hakkında bilgi alışverişinde bulundular.

Etkinliğin son bölümünde ise geleneksel hale gelen hediye çekilişi yapılarak kadınlara teknolojiden eğitime, sağlık ve spor paketlerinden mentörlük hizmetlerine ve kitaplara varıncaya kadar 50’ye yakın hediye dağıtıldı.
Etkinlik kapanış fotoğrafı ile sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

Tarakçıoğlu Forklift Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Dolandırıcılara Karşı Uyarı: Google Adı Altında Yapılan Telefon, Sms, E-posta Dolandırıcılığına Dikkat!

Bitrix24 Yenilikler, Yeni Güncellemeler

HİSAR Turizm Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

AYSAN HUKUK BÜROSU Web Sitesi Yayında!

WordPress Nedir ve Neden Tercih Edilmeli?

İstanbul İstif Makinaları Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

DOMAIN FIRSATLARI ! Satılık ya da Kiralık Alan Adları

İş İlanı : CRM Yazılım Destek, Eğitim Uzmanları

Globalnet

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.