linkedin

GLOBALNET ile GÜVENdesiniz.

DÖRT DİJİTAL BECERİ

DÖRT DİJİTAL BECERİ

Bernard Marr : İş dünyasında başarılı olmak için geliştirmeniz gereken dört dijital beceri:

Dijital Okuryazarlık
Dijital, kelimenin tam anlamıyla, giderek artan dijital dünyamızda öğrenmek, çalışmak ve günlük yaşamlarımızda gezinmek için gereken becerileri ifade eder. Dijital okuryazarlık becerilerine sahip olduğumuzda, teknoloji ile kolayca ve güvenle etkileşime geçebiliyoruz. Bu, aşağıdaki gibi beceriler anlamına gelir:

● Gelişmekte olan yeni teknolojileri takip etmek
● Hangi teknolojinin mevcut olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini anlama
● Dijital cihazları, yazılımları ve uygulamaları iş yerinde, eğitim ortamlarında ve günlük hayatımızda kullanma
● Dijital araçları kullanarak diğer insanlarla iletişim kurma, işbirliği yapma ve bilgi paylaşma
● Dijital ortamda güvende ve emniyette kalma

Veri Okuryazarlığı
Şu anda, dijital ve fiziksel dünyaları birleştiren birçok yeni teknoloji dalgasıyla tanımlanan bir hareket olan dördüncü sanayi devriminin tam ortasındayız. Örneğin, muhtemelen bugün piyasadaki saatlerden internete bağlı termostatlara kadar “akıllı” günlük cihazların yoğunluğunu fark etmişsinizdir.

Tüm bu yeni teknolojiler verilerle destekleniyor ve bu nedenle veri okuryazarlığı gelecekte ihtiyaç duyacağımız kritik becerilerden biri.
Veri okuryazarlığı, verilerin önemini ve bunun nasıl içgörü ve değere dönüştürüleceğini anlama konusunda temel bir beceri anlamına gelir. Bir iş bağlamında, uygun verilere erişebilmeniz, verilerle çalışabilmeniz, sayılarda anlam bulabilmeniz, içgörüleri başkalarına iletebilmeniz ve gerektiğinde verileri sorgulayabilmeniz gerekir.

Teknik Beceriler
“Teknik beceriler” bugünlerde geniş bir kategoridir – geleceğin iş yerlerinde ihtiyaç duyulacak olan yalnızca BT ve mühendislik becerileri değildir. İşin doğası değiştikçe ve iş akışları daha otomatik hale geldikçe, çok çeşitli teknik beceriler hala son derece değerlidir.

Özünde, teknik beceriler, bir işi başarılı bir şekilde yapmak için gereken pratik veya fiziksel becerilerdir. Bu becerilere olan talep kodlamanın, yapay zekanın, veri biliminin ve BT’nin çok ötesine geçiyor – ancak kabul etmek gerekirse, bu beceriler gerçekten çok yüksek talep görüyor. Bir tesisatçıysanız, teknik becerileriniz vardır. Proje yöneticileri, marangozlar, hemşireler ve kamyon şoförleri için de aynı.

Yeni teknolojiler sahneye çıktıkça her sektörde daha spesifik teknik becerilere ihtiyacımız olacak, bu nedenle eğitim, öğretim ve iş başında eğitimin bir kombinasyonu yoluyla sürekli olarak öğrenmeye ve mesleki gelişime odaklanmaya hazır olmalısınız.

Dijital Tehdit Farkındalığı
Siber suçlular, dünya daha dijital hale geldikçe daha akıllı ve daha alçakgönüllü hale geliyor. Bu, kişisel ve profesyonel yaşamlarımız üzerinde büyük etkileri olabilecek yeni tehditler anlamına gelir.

Dijital tehdit farkındalığı, çevrimiçi olmanın veya dijital cihazları kullanmanın tehlikelerinin farkında olmak ve kendinizi ve kuruluşunuzu güvende tutmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlara sahip olmak anlamına gelir.

Çevrimiçi olarak gerçekleşen pek çok faaliyetimiz (doktor randevusu almaktan cuma gecesi paket servisi olan restoran siparişine kadar) çevrimiçi olarak gerçekleşirken, dijital ayak izlerimiz her zamankinden daha büyük.

Dijital tehdit farkındalığı, aşağıdakiler dahil günlük hayatımızdaki en büyük tehditleri anlamak anlamına gelir:

● Dijital bağımlılık
● Çevrimiçi gizlilik ve verilerinizin korunması
● Parola koruması
● Siber zorbalık
● Dijital kimliğe bürünme
● Kimlik avı
● Veri ihlalleri
● Kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı ve IoT saldırıları

Genel olarak, bu dijital tehditlerin risklerini azaltmak, hepimizin teknoloji ile daha sağlıklı bir ilişki geliştirmemiz ve diğerlerine teknolojiden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını öğretmemiz ve onun egemenliğine girmeden hayatımızı zenginleştirmesini sağlamamız gerektiği anlamına gelir.

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

Özel Fırsatlar

Sigorta Acenteleri İçin Kurumsal E-posta Zorunluluğu

Hisar Hospital Intercontinental Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Bitrix24 CRM İle Dijitalleşme Sürecinizi Hızlandırın: Özel İndirim Fırsatı

Bitrix24 CRM Nedir?

SEM Nedir?

TÜMAD Madencilik Web Sitesi Yayına Alındı

Blockchain Nedir?

KOZA Halı Bitrix24 CRM çözümleri ve uygulama yazılımları konusunda GLOBALNET’i tercih etti.

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.