linkedin
Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı MTHS ‘ler ve Yönetmelik

Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı MTHS ‘ler ve Yönetmelik

MTHS – Merkezi Veritabanı Hizmet Sağlayıcı Web Sitesi

26.09.2013 >>> YOL HARİTASI YAYINLADIK.. : BAĞIMSIZ DENETİME TABİ ŞİRKETLERİN İNTERNET SİTELERİ ve MTHS HİZMETİ  BAKANLAR KURULU KARARI İLE BELİRLENMİŞ ve AYNI ZAMANDA SPK TARAFINDAN DENETLENEN BAĞIMSIZ DENETİME TABİ SERMAYE ŞİRKETLERİNİN 6102 SAYILI TÜRK TİCARET KANUNU ve de YAYINLANMIŞ OLAN YÖNETMELİKLERE UYGUN OLARAK İNTERNET SİTELERİNDE BULUNDURMALARI GEREKEN YASAL ZORUNLULUKLARA İLİŞKİN MTHS HİZMETİ ALMALARINA YÖNELİK EN GÜNCEL ” YOL HARİTASI ” İÇİN TIKLAYINIZ !…

——-

21 EYLÜL 2013 YENİ YÖNETMELİK YAYINLANDI..

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarafından SERMAYE ŞİRKETLERİNİN AÇACAKLARI İNTERNET SİTELERİNE DAİRYÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK YAYINLANDI … Bu yönetmelik orjinal metni ve değişiklikler ile bir önceki yönetmelikle karşılaştırmalar ve değerlendirmeler için tıklayınız …

SORU ve SORUNLARINIZ İÇİN LÜTFEN E-MAIL GÖNDERİNİZ !..

[email protected] adresine konu satırına : MTHS yazarak e-mail gönderen firmalara GLOBALNET olarak bu konularda gerekli süreç yönlendirme, bilgilendirme ve de desteğimiz sürmektedir.

Tarih : 21 Eylül 2013 CUMARTESİ, Resmi Gazete, Sayı : 28772 (Değişiklik Yönetmeliğinin Resmi Gazete Orjinal Sayfası Linki)

——ÖNCEKİ MAKALELER——-

>>> 10.09.2013 TARİHLİ YENİ BİLGİLENDİRME İçin TIKLAYINIZ…

Yeni Bilgi (23.08.2013) : MTHS FAALİYETLERİ – GLOBALNET ve VERİYUM A.Ş. İŞBİRLİĞİ konulu yazımızı okuyunuz..

LÜTFEN DİKKAT (23.08.2013)

MERKEZİ VERİ TABANI HİZMET SAĞLAYICI MTHS Servisleri konusunda GLOBALNET olarak Denetime Tabi Şirketlere MTHS Hizmetleri sağlamak amacıyla hizmet vermek üzere çalışmalar yapmaktayız.

İlgili Diğer Bağlantılar :

Yeni Gelişmeler : MTHS Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı Yönetmelik Hakkında

Değerlendirme : Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı MTHS ‘ler ve Yönetmelik

BAKANLAR KURULU KARARI DOĞRULTUSUNDA BAĞIMSIZ DENETİME TABİ “SERMAYE ŞİRKETLERİNİN AÇACAKLARI İNTERNET SİTELERİNE DAİR YÖNETMELİK ve MTHS ”

31 Mayıs 2013 Tarihinde Resmi Gazete :YÖNETMELİK Resmi Gazete Bağlantısı İçin Tıklayınız

İlk Duyurumuz ve Orjinal Metinler : Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcısı MTHS  Duyurusu

Yeni TÜRK TİCARET KANUNU YENİ TTK (İNTERNET SİTESİ WEB SİTESİ ZORUNLULUĞU) 6102 Sayılı Kanun 1524. Madde

————-

GLOBALNET olarak blog sayfamızda ve facebook sayfamızda “SERMAYE ŞİRKETLERİNİN AÇACAKLARI İNTERNET SİTELERİNE DAİR YÖNETMELİK ve MTHS ” konulu yazılarımız sonrasında oldukça ziyaretler ve de telefonlar almaktayız.

31 Mayıs 2013 Tarihinde Resmi Gazetede (Yönetmelik Resmi Gazete Bağlantısı İçin Tıklayınız) Yayınlanmış olan sözkonusu yönetmelik ile ilgili GLOBALNET olarak bu sürecin yönetilmesi ve de Denetime Tabi Şirketlerin sürece dair bilgilendirilmesi konusunda elimizden geldiğince destek olmaya çalışmaktayız. Gerek MTHS ‘ler ve gerek ise Denetime Tabi Şirketler için bu yönetmeliğe dair tesbit ettiğimiz sorunları paylaşmaktayız.

Konu ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yaptık ve bilgiler aldık. Kendilerine yönetmelikle ilgili sıkıntılarımızı ve çekincelerimizi aktardık.

Süre çok dar, firmalardan 3 ay gibi bir süre içerisinde yönetmelikte yer alan şartlara uyulması beklenmekte, aksi taktirde cezalar var.

Firmalar internet üzerinde MTHS Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı aramaktalar.. Ama malesef yönetmelik çıktıktan sonra henüz resmi başvuruların olmadığını öğrendik. Yönetmeliğin gerektirdiği nitelikte MTHS olmanın ve bu servisleri Denetime Tabi Şirketlere sağlamanın zorlukları var. Sonuçta MTHS hizmeti verecek firmalar yatırım yapmak durumundalar ve yönetmeliğin gerektirdiği ISO 27001 belgesine sahip olmak zorundalar, ayrıca altyapı için de Tübitak’tan Güvenlik Raporu almak durumundalar. Ayrıca fiyatlandırma da belli değil. Yönetmeliğe göre fiyatlandırma konusu Bakanlığın elinde. Şimdi bu durumda yapacağı yatırıma göre belirleyeceği fiyatların ne olacağını ve Bakanlığın hangi ölçüde bu fiyatları düzenleyeceğini bilmeyen MTHS firmaları nasıl yatırım yapsınlar ?

Öte yandan kendi web sitesinde Yönetmeliğin gerektirdiği içeriği ve dokümanları bulundurmak zorunda olan firmalar, yönetmeliğe uyabilmesi için ciddi anlamda yatırım yapmaları ve komple web sitesi altyapılarını değiştirmek gibi bir durumla karşı karşıyalar. Bu firmaların arasında Uluslararası Firmalarda var ve onlarında farklı altyapıları ve belirsiz gördükleri durumlar var.

Denetime tabi Şirketlerin IT departmanları MTHS konusunda yeterlilik almış firma aramaktalar.. Ama nafile henüz ortada bu yeterliliği alabilmiş firma yok..

Bu aşamada Firmalara önerimiz konuyla ilgili çekincelerini soru ve sorunlarını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü ‘ne resmi yazı ile başvurmalarıdır. Ya da bağlı oldukları Odalar üzerinden ya da Sivil Toplum Kuruluşları ile istişarede bulunarak Bakanlığın bu yönetmelikle ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunun ve de süre uzatımına gerek duyulduğunun anlatılmasında fayda var.

Genel anlamda sorunlar :

1. Türkiye’de denetime tabi ancak Uluslararası kökenli kuruluşlarda dahil tüm firmaların kendi web siteleriyle ilgili yasaya göre çelişik durumları var.
2. Şirketler ve IT departmanları ortada herhangi bir belgeli MTHS olmaması sebebiyle çaresiz durumdalar.
3. Kendi web sitelerinin yönetmeliğe göre yeniden yapılandırılması konusunda ciddi endişeler ve olumsuzlukları var.
4. Bazı MTHS adaylarının hazırlığına göre denetime tabi şirketin kendi web sitesinde iframe yöntemiyle servis gönderme çalışması var. Bu durumun yönetmeliğe aykırı mı değil mi konusu bilinmemekte ?
5. MTHS’lerin verecekleri servislerin maliyetleri hakkında bilgi yok ortada. Dolayısıyla Bakanlık bu fiyatları belirlemeye kalkarsa ve bu bedeller düşük kalırsa bu durumda işe yapılacak yatırım kararını da etkilemekte.
6. MTHS’lerin Tübitak’tan alacakları güvenlik raporu bürokratik engellerden dolayı uzun sürebilir. Ya da bu raporu verecek Bağımsız Denetçiler kimler bilinmiyor. Ayrıca şirketlerede bu belgeyi alma zorunluluğu koşulması da ayrı bir sıkıntı.
7. Bakanlık İç Ticaret Genel Müdürlüğündeki yetkililerin konuyla ilgili ayrıntılı bilgilerdirilmesi gerekmekte..
8. MTHS adaylarının çoğu daha çok datacenter’lar üzerinden servis alan firmalar olacağını tahmin etmekteyiz. Tahminimizce büyük ISP firmalar bu işe girmeyeceklerdir. Sonuçta Veri Bulundurma ve Paylaşma Hizmet Sağlayıcılık Servisi. Bu nedenle ISO 27001 gibi belge taleplerinin daha çok datacenterlardan yani barındırma altyapı firmalarından istenmesi yeterli olmalı..
9. Digital elektronik damgalı evraklar konusunda çekinceler var..
10. Web sitelerinin engellilere uygun hale getirilmesi konusu ciddi bir iş, maliyetli ve de sorunlu…
11. Birden fazla Markaya sahip şirketlerin web sitesinde bulundurması gereken belgeler, alan adları ve diğer hususlarda bilinmeyen net olmayan hususlar var.

Sayın İlgili,

Dilerseniz, aşağıda bağlantıda yer alan sayfamıza girerek beğenmeniz halinde Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcı MTHS ‘ler ve de Yönetmelikle ilgili paylaşımlarımızı ve bu konudaki gelişmeleri takip edebilirsiniz.

GLOBALNET

Facebook Adresimiz : facebook.com/globalnetweb

Twitter : twitter.com/globalnetcomtr

MTHS – Merkezi Veritabanı Hizmet Sağlayıcı Web Sitesi

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

İstanbul İstif Makinaları Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

DOMAIN FIRSATLARI ! Satılık ya da Kiralık Alan Adları

İş İlanı : CRM Yazılım Destek, Eğitim Uzmanları

Low-code / No-code Uygulama Geliştirme Nedir?

idefix Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Dijital Çağda İş Süreçlerinin Dönüşümü: Temel Teknolojiler ve Araçlar

.tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları

Ankara E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı

Sigorta Acentelerine Özel Kurumsal E-Posta, Web Sitesi Hizmetleri

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.