linkedin
Tatil Sezonunda Müşterileri Etkilemenin 8 Yolu

Tatil Sezonunda Müşterileri Etkilemenin 8 Yolu

Müşterileri gemiye getirmek için Yılbaşı döneminden daha iyi bir zaman yoktur. İnsanlar paralarını saçıyor ve yaklaşan yeni yıl kararları hemen köşede. Ancak daha önce milyonlarca kez duyduğunuz gibi, mevcut müşterileri elde tutmak yenilerini çekmekten daha ucuz ve kolaydır.

Yıl sonuna yaklaşırken, tatil sezonunda müşterileri etkilemek için sekiz yöntemimizle ilişkilerinizi yenileme ve yeni ilişkiler kurma fırsatını kullanın. Büyük müşteri tabanlarına sahip işletmelere, müşterileri büyük ölçekte nasıl etkileyebileceklerini ve daha düşük ölçekli işletmelerin nasıl rakipsiz bir kişiselleştirilmiş deneyim sağlayabileceğini göstereceğiz.

Müşterilerinizin gerçekten ne istediğini öğrenin

Açık görünebilir, ancak en önemli önceliklerinin ne olduğunu bilmiyorsanız müşterileri etkilemeniz imkansızdır. Pazar araştırması, elbette herhangi bir işletmeyi yönetmenin önemli bir parçasıdır, ancak yıl sona ererken gerçekten aşırı hıza gönderebilirsiniz. Bu, müşterilerinizi gerçekten neyin harekete geçireceğini görmek için tatillerden çok önce ayrıntılara inmek anlamına gelir.

Neyse ki Yılbaşında müşterilerinizi etkilemek için bilgi toplamanın ve stratejilerinizi ayarlamanın her türlü yolu var.

Müşterinizin rakiplerinin ne yaptığını görün

İşletmelerin çalışma şekli hızlı hareket eder ve müşterinizin sektörünü tam olarak anlayarak oyunda bir adım önde kalabilirsiniz. Rakipleri hakkındaki bilginizle onları etkileyin ve onlara özel hazırlanmış belirli bir satış konuşmasıyla destekleyin.

Potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin fikrini Aralık’tan çok önce alın

Müşterilerinizin ne istediğine dair en iyi bilgi kaynağı, atın ağzındandır. Veritabanınıza özelleştirilmiş bir formla e-posta gönderin ve eksiklerini ve sahip olmayı dilediklerini araştırın. Daha az resmi bir yaklaşım için, mevcut ve gelecekteki müşterilerinizi bir sosyal medya sınavıyla cezbedin. Gelecek yılın kampanyalarını bilgilendirmek için Yılbaşı sonrası müşteri memnuniyeti ölçümlerinizi bile kullanabilirsiniz.

 

Tüm bu bilgilerle yıl sonu pazarlama kampanyalarınızı stratejik olarak yönlendirebilir ve müşterilerinizi onların dilinden konuşarak etkileyebilirsiniz.

İşletmenizi tatil sezonuna hazırlayın

 

Yılbaşı döneminde, müşteriler için stokta olmayan ürünler veya gecikmiş bir teslimat hizmeti bulmaktan daha kötü bir şey yoktur. Tersine, ihtiyacınız olan her şeyi bir çırpıda almak ve tam olarak tahmin edildiğinde kapınızın önünde bulmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Meşgul dönemler, itibarınız için sıkıntılı dönemlerdir, ancak müşterilerinizi etkilemek için harika bir fırsattır.

İhtiyacınız olan stoğu tahmin etmek için satış analizini kullanın

Çoğu sektörde, müşteri davranışı Aralık ayı boyunca kökten değişir ve öylece şikayet edip bunu beklemiyordum diyemezsiniz. Bu nedenle, satış analitiğinize çok dikkat etmeli ve stokunuzu hazırlamak için planlar yapmalısınız. Müşterileri etkilemeye çalışırken, az stok yapmaktansa fazla stok yapmak en iyisidir ve makalenin ilerleyen kısımlarında fazla stokla başa çıkmanın yollarını keşfedeceğiz.

 

İşler ters gittiğinde bir risk yönetimi planı oluşturun

 

En iyi satış analistlerine sahip olsanız bile, her şeyi açıklayamazsınız. Ancak doğanın kendi akışına bırakmasına izin vermek yerine beklenmedik durumlara hazırlanabilirsiniz. Kırık tedarik zincirleri için yedekleme planları oluşturun, web sitenizin çökmesi durumunda bir plan yapın ve güvenilir olmayan teslimatlar için beklenmedik durumlar oluşturun.

 

Yeni müşteriler çekmek için stratejik dönemsel indirimler sunun

 

Yılbaşında müşterileri etkilemek için herkes tekliflerle çoğunluğa atlar ve gelir için bu olgun zamanda adınızı oraya duyurmak istersiniz. Ancak, kalabalığın arasından sıyrılmayı akıllı iş anlayışıyla birleştirmek için stratejik olmalısınız.

İnsanları abonelik paketlerinize alın

Abonelik hizmetleri için hızlı satışlar, yeni müşteriler çekmenin harika bir yoludur ve hediye olarak popülaritesi artmaktadır. İlk kez kullanan kullanıcılara bir ay ücretsiz veya indirimli bir yıllık abonelik sunarak, müşterilerinize özel bir tatil teklifi olarak önemli tasarruflar sağlayabilirsiniz.

 

Fazla stoğu kaydır

Fazla stoklamaya daha önce değinmiştik ve durumu kendi avantajınıza nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır. Yılbaşı sonrası durgunlukta, istenmeyen stoklarınızdan kurtulmak için gitmesi gereken her şey satışını başlatın. Bu, düşük bütçeli veya tutumlu bir anlaşmayı seven müşterileri etkilemenin harika bir yoludur. Bir yıl önceden hazırlanabilirler ve stok odalarınızı önümüzdeki bahar için boşaltırsınız. Kazan-kazan!

 

En iyi müşterilerinizi özel avantajlarla ödüllendirin

 

Müşteri sadakati çoğu şirketin bel kemiğidir ve müşterileri devam eden işleri için ödüllendirerek gerçekten etkileyebilirsiniz.

Kişisel yaşamınızda fark etmiş olabileceğiniz gibi, genellikle en iyi teklifler yalnızca yeni müşteriler içindir ve bu, uzun süredir zor kazandığınız parayı harcıyorsanız çok itici olabilir. Bu nedenle, Yılbaşında müşterilerinizi etkilemek için, en iyi müşterilerinize özel bir teklifle sürekli bağlılığı teşvik edebilirsiniz.

Uygulamada, bu, perde arkasında biraz çalışma gerektirecektir. CRM‘nizde , müşteri veri tabanınızı satın alma miktarına veya toplam harcama tutarına göre segmentlere ayırın ve onlara özel bir kampanya oluşturun . E-posta ve sosyal medyayı hedefleyerek yaratıcılığınızı konuşturun ve indirim kodu içeren özel bir mesaj gönderin. Ücretsiz teslimat, bir veya iki aylık ücretsiz abonelik veya büyük bir indirim gibi hedeflenecek bir alan seçin – iş modeliniz için en uygun olanı.

 

 

Bir yıl bitip bir başkası başlarken sadakati güvence altına almak için ideal zaman. Müşteriler önceliklerini yeniden değerlendirme eğiliminde olduklarında ve bir rakip daha iyi bir anlaşma teklif ederse, özellikle dünyanın her yerindeki insanlar cüzdanlarını sıkılaştırırken, kitlesel bir çıkış görebilirsiniz. Müşteri tutma oranınızı önceki yılla karşılaştırarak müşterileri ne kadar iyi etkilediğinizi analiz etmeye devam edebilirsiniz.


 

Müşterilerinizi Etkileyin ve Daha Fazla Satış Kazanın

Tüm müşteri iletişim kanallarınızı tek bir panoya getirin. Tüm müşteri etkileşimlerinizi izleyin ve işlem yapılabilir pazarlama verileri toplayın.

ŞİMDİ DENE


Tatil sezonunda müşteri hizmetleri çabalarınızı artırın

 

Yılın en stresli zamanlarından birinden bahsettiğimizi söylemek yanlış olmaz. Birikmiş işler, bayram partileri ve evde yapılması gereken hazırlıklar varken insanların isteyeceği en son şey kasada hata yapmaktır.

Bu nedenle, tatil sezonunda müşterileri etkilemenin bir yolu, ekibinizdeki herkesin teslimat, iade, geri ödeme ve iptal politikalarınız hakkında tam olarak bilgilendirildiğinden emin olmaktır.

Hangi çağda yaşadığını da hatırla. Bir çağrı merkezini geçici olarak doldurup telefonların çalmaya başlamasını bekleyemezsiniz. Bunun yerine, e-postalar ve sosyal medya platformları dahil tüm kanallarda olmanız gerekir.

 

Müşterileri gerçekten etkilemek için sorunları ortaya çıkmadan önce bile çözebilirsiniz. Müşterilerinizin bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce sorunları çözebilmeleri için web sitenize özelleştirilebilir bir anlık ileti widget’ı ekleyerek önleyici tedbirler alın . Bu, iadeler ve geri ödeme talepleriyle ilgili büyük bir baş ağrısından kurtarabilir ve müşteri hizmetleri temsilcileriniz ek satış yapma fırsatını değerlendirebilir.

 

Önceden birkaç tıklanabilir seçenek sunabildiğiniz ve her etkileşimi doğru temsilciye yönlendirebildiğiniz için dahili olarak web sohbetleri çağrı merkezlerinden çok daha verimlidir. Bir insanın devralma zamanı geldiğinde, aynı anda bir telefon görüşmesi yapmak yerine birden fazla isteği aynı anda halledebilir.

 

Müşterileriniz için hayatı olabildiğince kolaylaştırın

 

Bayram döneminin işletmeler için yılın en yoğun zamanlarından biri olduğunu hepimiz biliyoruz. Kitaplarınızın dengeli olmasını sağlarken kapıdan son dakika fırsatları almaya çalışmak, dikkatlerini çekmek için savaşmanız ve değerli kılmanız gerektiği anlamına gelir.

Bir toplantı üzerinde anlaştıktan sonra takviminizi onlarla paylaşın ve zamanı kendilerinin seçmesine izin verin. Bu, bir yuvaya karar vermeye çalışan sıkıcı e-postaları önler. Şimdi toplantının ne zaman yapılacağına karar verdiniz, bir gündem paylaşın ki herkes neye bulaştığını bilsin. Sonuç olarak, toplantılarınızı kısa, tatlı ve anlamlı tutabilirsiniz ki bu da tam olarak ikinizin de istediği şey.

 

Kendi iç organizasyonunuz için iş akışları , ihtiyacınız olan her şeyi ele almanın ve her kutuyu işaretlemenin harika bir yoludur. Süreçlerinizi yapılandırarak, büyük miktarda stresi ortadan kaldırabilirsiniz, bu da toplantılara net bir kafa, hoş bir tavır ve kendinden emin bir konuşma ile gelmenizi sağlayacaktır.

Tüm bunlar, müşterileriniz için hayatı olabildiğince kolaylaştırma ruhu içindedir, bu yüzden onlara söylemekten korkmayın! Aşırıya kaçmanıza gerek yok, ancak yüz yüze bir toplantı yerine görüntülü görüşme teklif edebilirsiniz çünkü yılın bu zamanında ne kadar meşgul olacaklarının müşterileri gerçekten etkileyeceğini bilirsiniz.

 

Siz ayrıldıktan sonra onlara ilgilerini çekecek bir şeyler verin

 

B2B ve butik B2C şirketleri için, çok sayıda müşterisi olan işletmelerden daha kişisel bir düzeyde etkileşim kuracaksınız. Ve daha az müşteriyle, onların sizi unutmasını göze alamazsınız.

 

Başarılı satış ekipleri, müşterileri etkilemek için toplantının sonunda her zaman küçük bir şeyler bırakır. Giriş seviyesinde, bir kartvizit size ulaşmaları için kolay bir yol sağlar, ancak bundan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Toplantıda müşteri başarısının tohumlarını ektikten sonra geriye dönüp bakmaları için kullanıcı dostu bir sunum paylaşın. Alternatif olarak, özel bir nasıl yapılır kısa video serisi, müşterileriniz iş çözümleri ararken harika bir hatırlatma işlevi görür.

 

Müşterileri gerçekten etkilemek için malzemeleriniz üzerinde A/B testi yapın ve ne kadar yararlı oldukları konusunda geri bildirim isteyin. Elbette, stratejinizi iyileştirmenin harika bir yolu ama aynı zamanda bir konuşma başlatmanın başka bir küçük yolu.

Satış ve toplantıların takibi

Takipler, biraz çabanın nasıl uzun bir yol kat edebileceğinin mükemmel bir örneğidir. Tatil döneminde değerlendirilmek üzere materyalleri bıraktığınıza göre, yılın başlangıcı için harika bir sohbet başlatıcınız var. Artık müşterileriniz ne sunduğunuz hakkında daha iyi bir fikre sahip, fikirlerinizi gözden geçirebilir ve bir anlaşmaya varabilirsiniz.

 

Ama bu kadar karmaşık olmak zorunda değil. Müşterilerinize mutlu tatiller dileyen ve geçen yılki adetleri için onlara teşekkür eden satın alma işlemlerinden sonra e-postaları otomatikleştirin. Yüz yüze veya görüntülü toplantılar için takip şablonlarına kişisel bir dokunuş ekleyin ve müşterinizin zihninde taze kalmak için toplantınızdan bir veya iki gün sonra bunları pingleyin.

 

Satışı yapmış olsanız da olmasanız da, takibiniz e-posta, telefon veya görüntülü toplantı yoluyla daha fazla iletişim sağlamalıdır. Müşteri başarısının şu anda çok büyük olmasının bir nedeni var, bu nedenle çözebileceğiniz herhangi bir sorun varsa, takibiniz bunun için zemin hazırlıyor ve bu, bazı ek satışlar için de oldukça iyi bir fırsat.

 

Artık müşterileri nasıl etkileyeceğinizi biliyorsunuz, bayram dönemi için çabalarınızı başlatmaya başlayabilirsiniz. Ancak hazırlık çok önemlidir ve doğru araçlara sahip değilseniz, her şeyi bir arada tutmakta zorlanacaksınız.

 

Ancak Bitrix24 yardım etmek için burada. Uyum içinde çalışan bir CRM, satış iş akışları ve iletişim araçlarına ihtiyacınız olduğunda, hepsinin aynı yerde olması gerekir. Mükemmel bir kullanıcı arayüzünü tüm kullanıcılar için cazip bir fiyat etiketi ile birleştirir.

 

Bu tatil sezonunda müşterileri etkilemeniz gerekiyorsa, Bitrix24’e kaydolun ve onu unutulmaz bir Yılbaşı yapın.

 

SSS

 

Yılbaşında müşterileri etkilemek için ekibinizi nasıl hazırlayabilirsiniz?

Tatil sezonunda müşterileri etkilemek için ekibinizin aşağıdaki girişimlerde bulunması gerekir:

 • Sezona özel pazar araştırması yapın
 • Pazarlama kampanyalarını çok önceden oluşturun ve test edin
 • Müşteri hizmetleri ekibinizle bir bilgi tazeleme kursu düzenleyin
 • Çalışmayı standart hale getirmek ve yüksek baskı gerektiren hatalardan kaçınmak için iş akışı şablonlarını kaydedin

Müşteri deneyimini iyileştirerek müşterileri nasıl etkileyebilirsiniz?

İyi bir müşteri deneyimi, müşterileri etkilemenin büyük bir parçasıdır ve işte bunu başarmak için bazı ipuçları:

 • Toplantılara tamamen hazır olun
 • İş akışlarınızı standartlaştırın, ancak kişisel bir dokunuş ekleyin
 • Web sitenize kaynak ve SSS merkezleri ekleyin
 • Ne sunduğunuz ve uyguladığınız iade politikaları konusunda net olun
 • Müşterilerinize ürününüzü kullanmaları için ilgi çekici kılavuzlar sunun

Yılbaşı döneminde müşterilere hangi ekstraları sunabilirsiniz?

Yılbaşında hem mevcut hem de yeni müşterilere aşağıdaki avantajları sunabilirsiniz:

 • Aboneliğinizde ücretsiz bir aylık veya indirimli yıllık plan
 • Yılbaşı telaşının ardından gitmesi gereken her şey indirimi
 • En sadık müşterileriniz için kişiselleştirilmiş teklifler
 • Çekici ödüllü sosyal medya yarışmaları

 

Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız https://globalnet.com.tr’e ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

İş İlanı : CRM Yazılım Destek, Eğitim Uzmanları

Low-code / No-code Uygulama Geliştirme Nedir?

idefix Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Dijital Çağda İş Süreçlerinin Dönüşümü: Temel Teknolojiler ve Araçlar

.tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları

Ankara E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı

Sigorta Acentelerine Özel Kurumsal E-Posta, Web Sitesi Hizmetleri

Özel Fırsatlar

Sigorta Acenteleri İçin Kurumsal E-posta Zorunluluğu

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.