linkedin
TBMM BİLİŞİM ve İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU TOBB Yazılım Sektör Meclisi’ni Temsilen Ertan BARUT’u Dinledi

TBMM BİLİŞİM ve İNTERNET ARAŞTIRMA KOMİSYONU TOBB Yazılım Sektör Meclisi’ni Temsilen Ertan BARUT’u Dinledi

TBMM Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın başkanlığında toplandı. Komisyon, TOBB Türkiye Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri Meclisi Başkan Yardımcısı Nuray Başar ile Meclis üyesi ve sektör temsilcisi Ertan Barut’u dinledi. (28 Mart 2012 Çarşamba )
tbmm-bilisim-ve-internet-arastirma-komisyonu-tobb-yazilim-sektor-meclisini-temsilen-ertan-barutu-dinledi

TBMM Bilgi Toplumu Olma Yolunda Bilişim Sektöründeki Gelişmeler ile İnternet Kullanımının Başta Çocuklar, Gençler ve Aile Yapısı Üzerinde Olmak Üzere Sosyal Etkilerinin Araştırılması Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın başkanlığında toplandı. Komisyon, TOBB Türkiye Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri Meclisi Başkan Yardımcısı Nuray Başar ile Meclis üyesi ve TOBB Bilgisayar Yazılımı Sektör Meclisi TemsilcisiErtan Barut’u dinledi.

TOBB Türkiye Bilgisayar Yazılımı Meclisi üyesi Ertan Barut da yazılım sektörünün sorunları ve çözüm önerileri hakkında yaptığı sunumda, Türkiye’de yazılım uzmanlarına büyük ihtiyaç olduğunu belirterek, ”İsrail’den, Hindistan’dan, Çin’den eleman getirmek istemiyoruz. Bazıları bu alanda insan kaynakları için oralara yöneliyor. Bizim ülkemizde de bilişim insanı yetiştirmek için imkanların sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Barut, bilişim sahasında Türkiye’nin büyük potansiyeli bulunduğuna işaret ederek, ”Türkiye’de tren kaçtı deniliyor. Yok böyle bir şey. Türkiye’de büyük potansiyel var. Bu iş için gerekli her şey de mevcut. Dev projeler üretilebilinir” dedi.

Komisyon üyelerinin Türkiye’nin yazılım ihracatının hangi seviyelerde olduğuna ilişkin sorusuna Barut, bu konuda resmi ve kayıtlı verilerin birtakım gerekçeler yüzünden tam olarak ölçülemediğinin altını çizerek, ”Piyasaya sorduğumuzda 300-400 milyon dolar düzeyinde bir yazılım ihracatı olduğu biliniyor. Ancak potansiyelimiz daha da yüksek” şeklinde yanıt verdi.
Nuray Başar, bilişim sektörünün ihtiyaçları konusunda komisyonda yaptığı sunumda; bir Ulusal Yazılım Stratejisi’ne ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, sektörde faaliyet gösterecek iş gücünün istenilen pazar niteliklerinde olması gerektiğini söyledi. Başar, ”Mesleki tanımlara uygun eğitim müfredatı, sektörün katılımı ile oluşturulmalı. Firmalara teknik eğitim maliyetleri için vergi indirimi gibi ilave dolaylı teşvikler sağlanmalıdır” dedi.
Bilişim sektöründe mesleki standartlar ve kurumsal yeterliliklerin oluşturulmasına dikkati çeken Başar, şöyle devam etti:
”Sektörün çıkarlarını koruyacak ve gözetecek yasaya dayalı bir meslek örgütüne ihtiyaç vardır. Bunun için öncelikle sektördeki mesleklerin belirlenmesi, standartların ve yeterliliklerin oluşturulması gerekmektedir. Kanuna dayalı kurulacak olan meslek örgütü, mevcut STK’ların aksine, istişari değil icra yeteneği olan ve tüm sektörün üye olması zorunlu olan bir meslek örgütü olmalıdır.”
TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu, TOBB Bilgisayar Yazılımı Meclisi Üyesi Ertan Barut’tan, Türkiye’nin “yazılım” gerçeğini dinledi.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/haber_portal.aciklama?p1=121125

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

İş İlanı : CRM Yazılım Destek, Eğitim Uzmanları

Low-code / No-code Uygulama Geliştirme Nedir?

idefix Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Dijital Çağda İş Süreçlerinin Dönüşümü: Temel Teknolojiler ve Araçlar

.tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları

Ankara E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı

Sigorta Acentelerine Özel Kurumsal E-Posta, Web Sitesi Hizmetleri

Özel Fırsatlar

Sigorta Acenteleri İçin Kurumsal E-posta Zorunluluğu

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.