Yeni Tekmer Ankara Ofisimiz >> İLETİŞİM

TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi

TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren arabuluculuk merkezi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan aldığı faaliyet belgesi kapsamında internet alan adlarına (Domain) ilişkin uyuşmazlıkların çözümü için görev yapacak.

TRABİS’in 14 Eylül 2022’de faaliyete geçmesiyle “net.tr”, “org.tr” ve “com.tr” uzantılı alan adlarının tahsisi “ilk gelen alır” ilkesi kapsamında herhangi bir belge talep edilmeden, zaman açısından öncelikli başvuru sırasına göre gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, “tr” uzantılı alan adları uyuşmazlıkları için mahkemelere alternatif bir uyuşmazlık çözüm mekanizması da yürürlükte olacak.

BTK tarafından TRABİS‘in (.tr Ağ Bilgi Sistemi) devreye alındığı 14 Eylül 2022 ve sonrası için internet alan adıyla ilgili herhangi bir yenileme ya da tahsis işlemi yapılmışsa arabuluculuk merkezi, bu başvuruyu gerekli bilgi ve belgelerin kendisine iletilmesiyle kabul edecek. Eğer 14 Eylül 2022’den önce internet alan adıyla alakalı yenileme ya da tahsis işlemi yapıldıysa arabuluculuk merkezi tarafından ilgili kanun gereği bu başvuru kabul edilmeyecek.

Tahsis ve yenileme işlemi 14 Eylül 2022 ve sonrasında gerçekleştirildiyse merkez tarafından şikâyetçi ile iletişime geçerek gerekli ücretin yatırılması halinde başvurunun kabul edilebileceği bildirilecek.

TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi de internet alan adlarıyla alakalı uyuşmazlıkları en kısa sürede çözüme kavuşturmayı temel prensip olarak belirlemiştir.

TOBBUYUM Arabuluculuk süreçlerini, TOBBUYUM Arabuluculuk Akış Şemasından inceleyebilirsiniz.

Bu aşamada, tarafların tercihlerine göre hakem ataması yapılabilecek. Eğer her iki taraf da tek hakem tercih ettiyse uyuşmazlık merkezin belirleyeceği tek hakem tarafından ele alınacak. Eğer taraflardan biri 3 hakem talep ederse uyuşmazlık bu 3 hakemle çözülecek.

Alan Adı Şikâyetlerinin Değerlendirilmesi

Başvurunun kabul edilmesiyle beraber uyuşmazlık konusu olan internet alan adı (Domain) hemen dondurulacak ve sahibi burasıyla alakalı hiçbir tasarrufta bulunamayacak.

Uyuşmazlığa şikâyet edilen tarafın gelmemesi halinde bu durum uyuşmazlığın görülmesine engel teşkil etmeyecek. Hakemler böyle bir durumda uyuşmazlığa devam etmekle yükümlü olacak ve aldıkları karar gelmeyen tarafı da bağlayacak.

Hakemler tarafların sunmuş olduğu belge ve bilgiler doğrultusunda şikâyetçiyi haklı görürse internet alan adının (Domain) şikâyetçiye tahsisinin yapılması amacıyla BTK’ye bilgi verecek ve gerekli devir işlemleri yapılacak. Tarafların sunmuş olduğu belge ve bilgiler doğrultusunda şikâyetçi iddiasında haklı görülmezse uyuşmazlığa konu internet alan adıyla alakalı herhangi bir tasarruf işleminde bulunulmayacak ve dondurulan alan adı kullanıma açılacak.

TOBB UYUM ARABULUCULUK VE UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM MERKEZİ ARABULUCULUK, ETİK VE MED-ARB KURALLARINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

Yeni Bitrix24 ile Tanışın Daha Hızlı, Daha Akıllı ve Daha Çok Yönlü

Bitrix24 Yılbaşı İndirimi

Bitrix24 Siber Hafta Sonu Kampanyası (Sadece Bulut, Sadece Yeni Müşteriler İçin)

İŞ İLANI : “DENEYİMLİ SATIŞ YÖNETİCİLERİ ve SATIŞ TEMSİLCİLERİ”

Bitrix24 Webinar Daveti “WhatsApp entegrasyonu ile Müşteri Adayları Taleplerinin (Lead) Toplanması ve Anlaşma (Deal) Süreç Yönetimi.”

Yalnız Girişimciler İçin Düşük Bütçeli Ancak Etkili Pazarlama Stratejileri

Seyahat Acenteleri İçin İdeal Çözüm “Bitrix24”

Bitrix24’ün Proje Yönetimi Alanındaki Avantajları

Bitrix24 10/10 (On üzerinden On) İndirim Kampanyasını Duyurmaktan Son Derece Mutluyuz.

Adresler

Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir https://globalnet.com.tr/iletisim/

İletişim Numaraları

+90 312 473 88 80
+90 532 111 66 04
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.© GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.