linkedin
TRABİS ‘e GEÇİŞ

TRABİS ‘e GEÇİŞ

TRABIS .TR UZANTILI ALAN ADI SİSTEMİ

1991 yılından beri ODTÜ (Nic.TR) tarafından yürütülen .tr alan adları yönetiminin BTK (TRABİS)’ya devrinin Ocak 2022 tarihinde tamamlanması beklenmektedir. 07/11/2010 tarihli ve 27752 sayılı resmi gazete’ de yayımlanan “internet alan adları yönetmeliği” ile tanımı yapılan “.tr ağ bilgi sistemi” bu sistem, bundan böyle .tr uzantılı alan adı sistemini ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesini, alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasını sağlayacaktır.

“.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir.

TRABİS faaliyete geçtikten sonra .tr uzantılı alan adı alabilmek için trabis.gov.tr adresindeki yetkili kayıt kuruluşlarından birini tercih etmeniz gerekmektedir. TRABİS METUNIC Yetkili Alan Adı Bayi, Çözüm Ortağı, Alan Adı Tescil Kayıt Firması olan GLOBALNET, .TR Alan Adı hizmeti vermektedir.

Trabis sistemi faaliyete geçtiğinde NIC.TR üzerinden yetkili kayıt operatörlere geçiş yapmayan alan adları otomatik olarak Trabis sistemine geçecektir. Ancak Trabis sisteminde son kullanıcıya destek verilmediği için Trabis sistemi devreye girmeden önce yetkili bir kayıt operatörüne geçiş yapılması gerekmektedir.

TRABİS ‘e geçiş işlemi nasıl olacak? 

Alan adı satışı ve kiralanması Nic.TR süreçlerinde yasaklı bir uygulamadır. Ancak TRABİS’in devreye alınması ile alan adlarının satış ve kiralanmasının önü açılmaktadır.

Alan adı devri, Nic.TR süreçlerinde Sahip Değişikliği olarak uygulanmaktaydı. Ancak, TRABİS ile Devir olarak yapılacak olan bu işlem, aşağıdaki belgelerden herhangi birinin mevcut olması durumunda gerçekleştirilecektir.

 • Gaiplik Karinesi
 • Şirket Birleşme/Devralma Belgeleri
 • Marka/Patent Devri Belgeleri
 • Fikir/Sanat Eserleri ile İlgili Hakların Devrini İspat Eden Belge

1999 Yılından bu yana yurtiçi yurtdışı ICANN, NICTR ALAN ADLARI POLİTİKALARI, YASAL SÜREÇLER, ALAN ADI TRANSFER TAŞIMA TESCİL, ALIM SATIM, İKİNCİ EL DEVİR, ESCROW vb. konularında Türkiye ‘nin en deneyimli firmalarından olan GLOBALNET ‘in uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Trabis, İnternet Alan Adları Tebliği’nin Geçici 4 üncü maddesi gereğince TRABİS, BTK tarafından ilan edilmesini müteakip faaliyete geçecektir.

Trabis sistemi devreye girdiğinde gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr, tsk.tr ve kep.tr uzantılı alan adları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir.

com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr  ise ilk gelen alır mantığına göre belgesiz olarak tahsis edilebilecektir.

Trabis sistemi faaliyete girdiğinde .TR uzantılı alan adlarına ait kurallar ve işleyiş işlemleri BTK yönetimindeki Trabis tarafından yönetilecektir. .TR uzantılı alan adı tahsis ve yönetim işlemleri yetkili kayıt operatörleri üzerinden yapılabilecektir.

Trabis sistemi aktif olmadan alan adlarınızı NIC.TR üzerinden yetkili bir kayıt operatörüne taşımanız gerekmektedir.

Alan adınızı taşımak için METUNIC Çözüm Ortağı GLOBALNET ‘in uzman ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

TRABİS ile birlikte alan adı tahsis işlemlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

Nic.TR döneminde en çok işlem yapılan ve belgeli tahsis edilen com.tr, net.tr ve org.tr uzantılı alan adlarının tahsisi, TRABİS ile “belgesiz” ve “ilk gelen alır” prensibine uygun şekilde yapılacaktır.

gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılarının tahsisi, belgesiz olarak yapılmaya devam edecektir.

gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve kep.tr uzantılı alan adları ise önceden olduğu gibi TRABİS döneminde de belgeli şekilde tahsis edilecektir.

Belgesiz Olarak Tahsis Edilecek Alan Adı Uzantıları

COM.TR

Genellikle ticari amaçlara yönelik kullanılan bir alan adı uzantısıdır.

com.tr uzantılı alan adları Nic.TR döneminde Ticaret odasından alınmış unvan belgeleri veya marka belgeleri gibi resmi belgelere istinaden tahsis edilirken; TRABİS’in faaliyete girmesi ile “İlk gelen alır” prensibine uygun şekilde tahsis edilecektir.

.com.tr uzantılı alan adları ile ilgili işlem yapmak için GLOBALNET e ulaşın, “Alan Adı Sorgulama” konusunda uzman arkadaşlarımızdan uygunluk kontrolü ve tahsis tescil işlemleri için yardım alın.

NET.TR

net.tr uzantısı, çoğunlukla internet hizmeti veren kuruluş ve kişiler tarafından tercih edilir.

TRABİS öncesi dönemde belgeli olarak tahsis edilen bu uzantı, yeni sistemde “İlk gelen alır” kuralı ile belgesiz tahsis edilecektir.

net.tr uzantılı alan adları ile ilgili işlem yapmak için GLOBALNET e ulaşın, “Alan Adı Sorgulama” konusunda uzman arkadaşlarımızdan uygunluk kontrolü ve tahsis tescil işlemleri için yardım alın.

ORG.TR

org.tr, vakıf, dernek, sivil toplum örgütü vb. kuruluşların tercih ettiği bir alan adı uzantısıdır.

Nic.TR döneminde, belgeli olarak tahsis edilen bu uzantı; TRABİS ile birlikte belgesiz uzantılar arasına girmiştir. com.tr ve net.tr uzantıları gibi “İlk gelen alır” kuralı ile tahsis işlemi gerçekleştirilecektir.

org.tr uzantılı alan adları ile ilgili işlem yapmak için GLOBALNET e ulaşın, “Alan Adı Sorgulama” konusunda uzman arkadaşlarımızdan uygunluk kontrolü ve tahsis tescil işlemleri için yardım alın.

 Belgeli Olarak Tahsis Edilecek Alan Adı Uzantıları

 • AV.TR – Avukatlar, Hukuk Büroları ve Avukatlık Ortaklıkları
 • BEL.TR – İçişleri Bakanlığı Kayıtlarında Yer Alan Belediyeler
 • DR.TR – Tıp Doktorları, Doktor Ortaklıkları
 • EDU.TR – YÖK Tarafından Tanınan Yüksek Öğretim Kurumları
 • GOV.TR – Kamu Kurum ve Kuruluşları
 • K12.TR – Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), MEB’e bağlı veya MEB Tarafından Onaylanmış Kurum ve Kuruluşlar
 • KEP.TR – BTK Tarafından Yetkilendirilen Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcıları
 • POL.TR – EGM ve Bünyesindeki Birimler
 • TSK.TR – Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde Yer Alan Birimler

Aşağıdaki alan adlarına yapılacak başvurular için ise hiç bir aşamada belge istenmemektedir.

biz.tr
info.tr
tv.tr
gen.tr
web.tr
tel.tr
name.tr

Alan adı en değerli varlıklardan biridir.
Alan adınıza erişemiyor musunuz? Alan adı nasıl kurtarılır ?
Alan adımın sahibi kim, alan adım kimin üzerine kayıtlı ?
Alan adımın kayıt (whois) bilgisine nasıl ulaşabilirim, nereden görüntüleyebilirim ?
Alan adımı nasıl transfer ederim ?
Alan adımı bu firmalardan nasıl transfer ederim ?
>> nic.tr, godaddy, isimtescil, natro, turkticaret.net, atakdomain, ihs, turhost, namecheap, sedo ve diğer alan adı kayıt operatörleri (domain registrar)  

Tüm bu soruların cevabı için bize ulaşın. Çevrim içi web sitemizin sohbet kanalından sizlere yardımcı olalım ve  bilgilendirelim. Hemen şimdi globalnet.com.tr/iletisim sayfamıza gidip bize ulaşın.

TRABİS METUNIC Yetkili Alan Adı Bayi, Çözüm Ortağı, Alan Adı Tescil Kayıt Firması GLOBALNET ‘i tercih edin, alan adınız GÜVENDE olsun.

GLOBALNET ‘i tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Yeni sistem ve işleyiş ile ilgili detaylı bilgi ve mevzuata bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

BLOG (HABER, DUYURU ve YAZILAR)

İş İlanı : CRM Yazılım Destek, Eğitim Uzmanları

Low-code / No-code Uygulama Geliştirme Nedir?

idefix Bitrix24 CRM Çözümleri ve Uygulama Yazılımları Konusunda GLOBALNET’i Tercih Etti.

Dijital Çağda İş Süreçlerinin Dönüşümü: Temel Teknolojiler ve Araçlar

.tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları

Ankara E-Ticaret ve E-İhracat Konferansı

Sigorta Acentelerine Özel Kurumsal E-Posta, Web Sitesi Hizmetleri

Özel Fırsatlar

Sigorta Acenteleri İçin Kurumsal E-posta Zorunluluğu

Adres

TÜRKİYE : Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, İzmit ve diğer illerden bize ulaşın.

Telefon

+90 532 111 66 04 | +90 850 304 99 00
+90 312 473 88 80 | +90 312 473 88 83
GLOBALNET® Bütün Hakları Saklıdır.©
GLOBAL İnternet Teknolojileri Ltd. | GLOBALNET Yazılım Tic.Ltd.Şti.